Stomatologia Dziecięca

Wizyta adaptacyjna
O higienę jamy ustnej trzeba dbać od pierwszych miesięcy życia.

Od stanu zdrowia zębów mlecznych w dużym stopniu zależy stan przyszłych zębów stałych dlatego zachęcamy rodziców do przyjścia do nas gdy tylko u dziecka pojawią się pierwsze ząbki czyli między 6-12 miesiącem życia.

Przed pierwszą wizytą bez względu na to kiedy ona ma nastąpić trzeba otwarcie porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić mu jej przebieg. Nie straszyć, nie kłamać.

Pierwsza wizyta ma być możliwością zapoznania się małego pacjenta z nowym miejscem i sprzętem. Nagroda-niespodzianka po każdej wizycie ma motywować do kolejnej wizyty.

Prawidłowa higiena i regularna profilaktyka uchronią młodych pacjentów przed mało komfortowymi zabiegami opracowywania ubytków.

Kolorowe wypełnienia
Jeśli jednak zdarzy się, że trzeba założyć dziecko wypełnienie mamy dla niego - oprócz klasycznych materiałów - wypełnienia kolorowe, które posiadają zwiększoną ilość uwalnianego fluoru oraz minimalną ścieralność.

Lakowanie u dzieci
Polega na wypełnieniu materiałem głębokich bruzd, dołków i szczelin w zębach gdyż są to miejsca trudne do oczyszczenia. Zapobiega to rozwojowi próchnicy w tych miejscach.

Lakierowanie zębów mlecznych
Nałożenie na zęby mleczne lakieru fluorowego który przylega do szkliwa i przez dłuższy czas uwalnia fluorki.

Impregnacja + lapisowanie
Stosowane w zębach mlecznych w bardzo rozległych ubytkach i płaskich, na gładkich powierzchniach zębów i gdy nie da się założyć wypełnienia. Zabieg jest bezbolesny. Trzeba odbyć z dzieckiem 5 wizyt co 3 dni, które polegają na nasączeniu zęba roztworem azotanu srebra, z którego później wytrąca się samo srebro. Zęby nie wyglądają po tym zabiegu najpiękniej lecz chroni to ząb przed rozprzestrzenianiem się próchnicy a nawet przedwczesną utratą zęba mlecznego co może powodować późniejsze wady zgryzu.

Częstość wizyt
Wizyta dziecka u dentysty powinna odbywać się najrzadziej raz w roku. Jeśli jednak dziecko ma jeszcze zęby mleczny wizyty powinny odbywać się minimum raz na półmroku. Jeśli dziecko ma skłonności do próchnicy, to wizyty u stomatologa powinny być przynajmniej raz na 3 miesiące. Najlepiej jednak skonsultować to z lekarzem stomatologiem.

 
Informacje, które Państwo przeczytali mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.